Riptide GP2 teszt
Néhány év kihagyás után a Vector Unit ismét konzolra fejleszt. Könnyed vízi versenyzéssel térünk vissza a játéktermi játékok korába, azaz így néz ki egy ezer forintos szórakozás Xbox One-on. Teszt.
Ismerős lehet a Vector Unit neve azok számára, akik már az Xbox 360-at is komolyan nyúzták. A 2007-ben, fejlesztő veteránokból alakult néhány fős stúdió élesztette újjá a Hydro Thunder sorozatot a Hurricane alcímű látványos motorcsónakos versenyjátékkal. A témára annyira rákattantak, hogy tulajdonképpen azóta is ez a cég fő profilja. Mobiltelefonos kivetülések után most az ID@Xbox program keretében Xbox One-ra hozták eddigi legjobb játékukat, a Riptide GP2-t.
Azért van kettes szám a cím végén, mert az első rész kizárólag mobil eszközökre jelent meg, ennek azonban semmi jelentősége. A sorozat gyökerei azonban (és ez egyszerre áldás és átok) Xbox One-on is tisztán érződnek. Ez az eddigi legolcsóbb játék a Microsoft új konzoljára (nem csalás, nem ámítás, tényleg 990 forint az egész), egy pillanat alatt letölthető (mindössze 181 MB), két-három másodperces töltési ideje van a pályák között, faék egyszerűségű felépítésével pedig bárki azonnal elboldogul. A Riptide GP2-ben hiába keresünk új ötleteket, forradalmi megoldásokat vagy a határokat feszegető technológiát. Ahogy a fejlesztők filozófiája is szól: "Nagy játékélmény kis játékokban", ez pedig tökéletesen igaz itt is. Csak hogy legyen hová helyezni a játékot: a Riptide GP2 összesen 4 (azaz négy) ember munkája.
Tartalommal azért nem fukarkodott ez a négy fickó. A játékban összesen 13 pálya, 9 jet-ski és egy több mint 60 eseményből álló karrier mód van, amit még némi karakter- és járműfejlesztés is átsző. Ezen felül küzdhetünk Xbox Live barátaink "szellemei" ellen a VR Challenge módban, végül pedig ott az osztott képernyős lehetőség, amiben akár hatan is részt vehetnek. Igen, jól olvastátok: hatfelé osztott képernyő. A szégyentelenül nagy képátló ebben az esetben persze ajánlott. A játékból ugyanakkor fájóan hiányzik az online multiplayer. Óriási hiányosság, ez a Riptide GP2 legfájóbb hibája, de sajnos a csapat munkaerő és tapasztalat híján ezt (legalábbis egyelőre) nem tudta bevállalni.
A karrier egyszerű mint a bot. Adottak a különböző események, amelyeken maximum három csillag szerezhető (győzelem esetén). A csillagokat gyűjtögetve nyithatók meg a későbbi bajnokságok, amelyekre aztán fokozatosan egyre gyorsabb jet-ski szükséges. Vízi paripáinkat fejleszthetjük és átszínezhetjük, és ebben ki is merülnek a lehetőségek. A karrier események között vannak normál versenyek (Race), köridő-kihívások (Hot Lap), kieséses futamok (Elimination) és a trükközést előtérbe helyező feladatok (Freestyle), a változatosságra tehát nem igazán lehet panasz. Teljesen egyszerű, egyértelmű az egész, a versenyeken pedig a legolcsóbb "gumiszalag" mesterséges intelligencia vezérli a gépi ellenfeleket, ami néha frusztráló ugyan, de többnyire azért lerázható a mezőny.
A Riptide GP2 a régi klasszikus játéktermi anyagok élményét próbálja visszaadni, nem is sikertelenül. A jó köridőkhöz és eredményekhez feltétlenül szükséges a teljes pályaismeret, az ugratók állandó használata és a trükközés a levegőben, ezek adják ugyanis a boostot, amivel még gyorsabbak lehetünk. Jet-ski bajnokunk képességeit új trükkök tanulásával bővíthetjük, ezeket a két analóg kar mozdulataival hozhatjuk elő. Az irányítás viszonylag egyszerű, senkinek nem fog gondot okozni, kiélezett helyzetekben pedig kifejezetten izgalmas tud lenni. A víz egyáltalán nem statikus, fix felület, vigyázni kell a hullámokra és a többi versenyző által keltett fodrokra is. Ha a jet-ski elugrik a vízfelszínről, akkor nincs több kontroll, így néha egy-egy rosszul elkapott hullám tönkre teheti az egész versenyt. Persze ezek rövid események, és egy pillanat alatt újrakezdhetők, így nincs igazi frusztráció.
Az irányítás mellett a kivitelezést is dícséret illeti, habár ezer forintért senki ne várjon valódi Xbox One színvonalat. A Riptide GP2 1080p-ben és stabil 60 fps-sel, tükörsimán fut, a textúrákat pedig a mobilos verziókhoz képest jóval nagyobb felbontásban prezentálja. A látványt néhány szép fényeffekt dobja fel valamelyest, a víz kellemesen hullámzik, határozottan jó érzés zötykölődni a futurisztikus környezetben csobogó vízi utakon. A pályák klasszikus játéktermi hagyományok szerint sok látványossággal vannak megtűzdelve, persze a maguk visszafogott módján.
Feltétlenül említést érdemel a játék soundtrackje. A játékban mindösszesen 5 zeneszám van, de ezek mindegyike nagyszerű hangulatot pakol a versenyek alá. Felemelő hangulatú, modern, ritmusos zenék, ilyenekre még élvezetesebb a száguldás a habok között.
A Riptide GP2 egy igazán egyszerű, kisszabású játék. Minden szempontból abszolút középszerű, két konzolgenerációval ezelőtti színvonal, az online multiplayer "személyében" pedig egy alapvető funkció is hiányzik belőle. Mégsem lehet nem szeretni, mert ez pont ilyennek készült. A régi játéktermi hagyományokat eleveníti fel, remek az irányítása, tükörsimán mozog, kiváló az újrajátszhatósága, mert igazi pár perces élmény, amit kitolva akár sok órányi szórakozást is kaphatunk. Katasztrófális probléma tehát nincs vele. Olcsó, kicsi, mégis elszórakoztat egy darabig, műfaja miatt pedig hiánypótló is egyben. Ideális választás a sok nagyszabású szuperprodukció közé.
6