Tumblestone teszt
dreampage 2016. Jul. 19.

Újabb puzzle játék próbálkozik meg azzal, hogy alaposan megtornáztassa az agytekervényeinket. A Tumblestone július egyik ingyenes játéka a Gold előfizetők számára, de még a nulla forintos árcédula sem feltétlenül elég az üdvösséghez.

Hogy mennyire zsúfolt, és megújulni képtelen a „casual”, vagyis a könnyen játszható, olcsó puzzle játékok műfaja, azt jól példázza az elmúlt sok-sok év termése. A Tetris, majd később a Bejeweled által forradalmasított zsánerben gyakorlatilag senki nem tudott az említett két cím óta valóban újat alkotni, napjaink mobilos és konzolos sikercímei is a színes bigyók párosításáról, hármasával vagy többesével való eltűntetéséről szólnak. A körítés változó, de a játékmenet magja időtlen idők óta betonba van ágyazva.

Most jönne az a fordulat, hogy a Tumblestone végre valami más, valami igazán friss. Le kell azonban hűtenem a kedélyeket, a fejlesztők minden igyekezete ellenére is csak egy a fentiekhez hasonló, teljesen átlagos puzzle anyaggal van dolgunk. A fejlesztő The Quantum Astrophysicists Guild csavart egyet ugyan az alapokon, de azok ettől még nem változtak jelentősen.

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy egyiptomi hercegnő, Kleo. Egy szép napon ez a hercegnő elindul, hogy egyen egy jó cézár salátát (ugye nem kell mondani, hol van a szóvicc elrejtve), ám vándorlása közben egyszer csak színes kövek állják el az útját. Ki tette ide ezeket a vigyorgó, mindent eltorlaszoló sziklákat? A hercegnő úgy dönt, hogy utána jár a rejtélynek, mielőtt kihűl a salátája. Nos, ennyi a játék története, az ügy felgöngyölítéséhez pedig természetesen ezeket a köveket (a játékban „bukköveknek” hívják, amiről fogalmam sincs, mit jelent) kell eltenni az útból.

A játékmenet nagyon egyszerű. Az elénk sorakozó színes köveket alulról tudjuk lődözni, és hármasával lehet őket eltüntetni a játéktérről. A cél az összes kő eltüntetése. A csavar abban van, hogy mindig csak az adott oszlop hozzánk legközelebb eső kövét tudjuk eltalálni, vagyis nem mindegy, milyen sorrendben takarítjuk hármasával a sziklákat. Ami elsőre egyértelműnek tűnik, az később visszaüthet, és a helyzetet tovább bonyolítják a később megjelenő speciális (például kilőhetetlen, vagy lövésenként állapotot váltó) kövek. A kampány 330 pályából áll, és cseppet sem könnyű, az alap pályák által összekötött világtérképet pedig speciális játékmódok és bónusz feladványok szegélyezik.

Az egyszerű, a Tetris, a Bejeweled és a Puzzle-Bobble mechanikáit több-kevesebb sikerrel ötvöző játékmenetet szerencsére feldobja a helyi és online multiplayer, ahol több (maximum 4) játékos mérheti össze a tudását különböző játékmódokban. Sokkal érdekesebb a játék, ha egymás orra alá törhetjük a borsot, és ezeket a módokat különböző tudású botok ellen is vívhatjuk, van tehát némi változatosság a lineáris és túlontúl nehéz kampány mellett.

Az viszont egy kifejezetten gusztustalan húzás a fejlesztők részéről, hogy az Arcade mód, ami három további (és tegyük hozzá: a kampánynál jóval érdekesebb) játékmódot tartalmaz, csak külön DLC-ként vásárolható meg. Nem az az ezer forint, hanem az elv problémás: egy ilyen játékban alapnak számítanak ezek a további játékmódok. És hiába ingyenes – legalábbis egyelőre – a Tumblestone, ha ezzel mindenkit fizetésre köteleznek, ráadásul a játék alapára 3,990 forint, így mindennel együtt ötezerért már egyáltalán nem éri meg ez az amúgy igencsak átlagos produkció.

Merthogy a fentieken kívül bizony nem kínál mást a játék. Az Arcade mód épp azért (lenne) jó, mert változatosabb, és a benne lévő világranglisták miatt jobb az újrajátszási faktora is, egyébként csak a félig átsült, gyenge humorú kampány és a multiplayer marad, utóbbi valójában a játék megmentője a középszerűség süllyesztőjéből. És sajnos sem a látvány, sem a zenék vagy más hangulati elem nem teszi sokkal érdekesebbé az alkotást – kellemes, színes helyszínek, animált grimaszokat vágó kövek, elnagyoltan megrajzolt, mobilos játékok szintjén álló átvezetők jelenetek és párbeszédek. Pozitívum viszont, hogy a játékban van magyar nyelv, így azért jóval emberközelibb az élmény nekünk is.

Puzzle játékként átlagos, Xbox One játékként pedig rövid úton felejtős produkció a Tumblestone. Ez nem azt jelenti, hogy kifejezetten rossz – nincs vele igazán komoly baj, jól játszható, kihívást nyújt, multiplayerben pedig kifejezetten jól el lehet lenni vele ideig-óráig. Goldosoknak pedig egy hónapig ingyen van, és ahogy mondani szokták, annyit megér. Ugyanakkor nem is kínál semmi olyat, amit ne láttunk volna már más, ennél jobb minőségű és tartalmasabb játékokban. A fejlesztők által remélt kiugrás tehát elmaradt, egynek jó, de a „bukkövekhez” hasonlóan ezt a játékot is hamar félre rakjuk majd az útból, hogy tovább mehessünk.

5