Xbox One Chatpad teszt
Az Xbox 360-hoz hasonlóan a Microsoft a legújabb konzoljához is elérhetővé tette a kontrollerre illeszthető, kompakt billentyűzetet. Kipróbáltam, tényleg olyan hasznos kiegészítő-e, és mennyire zavaró a jelenléte játék közben. Mint kiderült, az új hivatalos periféria még többet is tud annál, hogy a kommunikációban segít.
A Microsoft az idei E3-as konferencián jelentette be – sok egyéb mellett –, hogy az Xbox One is kap hivatalos Chatpad kiegészítőt. Akik régebb óta mozognak az Xbox világában, azok pontosan tudták, mire számíthatnak: egy praktikus, a kontroller aljára csatlakoztatható billentyűzetre, ami hatékonyan segíti a gépelést, a böngészést és a játék közbeni kommunikációt. Hogy gyártási vagy logisztikai problémák miatt, azt nem tudni, de tény, hogy a kiegészítő csak nagyon nehezen hozzáférhető Európában (hasonlóan más, szintén mostanság megjelent perifériákhoz). Reméljük, jövőre változik a helyzet ez ügyben. Addig is nézzük, mit tud az új jövevény.
Maga a Chatpad egy pontosan akkora dobozban érkezik, mint az Xbox One irányítók. A zöld dobozt felnyitva elsőként maga az eszköz néz velünk szembe, ez alatt található a headset, ami szintén a csomag része, illetve egy mikro USB kábel is jár mellé a szokásos leírásokkal együtt. Meglepetést tehát nem tartogat a csomag, de egy vadonatúj headsetet mindig örömmel vesz az ember, hiszen ezek az eszközök sajnos igen gyorsan elhasználódnak.
A kis billentyűzet meglepően könnyű és vékony, első tapintásra érezni, hogy jóval okosabban és igényesebben megtervezett cuccról van szó, mint előző generációs társa. Súlya tényleg alig van, így szinte egyáltalán nem ad plusz tömeget az alap irányítóhoz, és annak egyensúlyát sem befolyásolja. Fontos megjegyezni, hogy a Chatpad mind a régi, mind az új, 3.5 mm-es jack csatlakozós irányítókra gond nélkül illeszthető, valamint az Elite kontrollerrel is kompatibilis. Hátulján ennek is van egy szabványos jack aljzat, így rögzítése után ide illeszthetjük a headsetünket. Szintén jó hír, hogy az eszköz Stereo Headset Adapterként is funkcionál, tehát third-party füleseinket is használhatjuk vele.
Célszerű bekapcsolt állapot mellett a kontrollerre rakni a billentyűzetet, ekkor ugyanis automatikusan felugrik a firmware frissítésre figyelmeztető üzenet. A kontroller szoftverét mindenképp frissíteni kell a Chatpad használatához, akkor is, ha az addigi legfrissebbel rendelkezik. Ezért is jár hozzá USB kábel, a régi Xbox One irányítókat ugyanis nem lehet vezeték nélkül frissíteni. Ha ezzel megvagyunk, a billentyűzet, és annak extra funkciói minden további nélkül igénybe vehetők.
Mivel a headset vezérlésére is használható, ezért a hagyományos QWERTY billentyűzet mellett speciális gombokat is találunk az eszközön. A jobb oldali plusz, mínusz gombokkal a „master” hangerőt állíthatjuk a fülesen, míg a baloldalon a játék illetve a chat közötti balanszon módosíthatunk. Külön gomb van a mikrofon elnémítására is. A billentyűzet kiosztása ismerős lesz mindenkinek, aki 360-on már használt ilyet. Az alap funkciók mellett van egy zöld, illetve sárga módosító gomb, ezekkel lehet az adott billentyűk másodlagos funkcióit előhozni. Így lehet például ékezetes és speciális karaktereket begépelni könnyedén – a módszert eleinte szokni kell, de idővel rááll az ember keze, és így nagyon gyorsan lehet írni vele.
A billentyűk kialakítása nagyon igényes, domború, szorosan egymás mellett vannak, mégis pontosan lehet őket benyomni. Finoman, egészségesen kattannak, nagyon jó a visszajelzésük, de nem hangosak, kicsit gumis hatást keltenek. Háttérvilágításuk is van, így vaksötétben is látjuk őket (bármelyik gomb lenyomásával aktiválódik). Az eszköz nagyon stabilan rögzül a kontrollerhez, nem lötyög, nem tud kiesni. És ha már a rögzítésnél tartunk: az Xbox One Chatpad jóval kisebb felületen érintkezik az irányítóval, mint tette azt a 360-as társa. Éppen ezért szinte egyáltalán nem befolyásolja a kontroller fogását, csupán az ujjaink végével érzünk néhány milliméter plusz műanyagot. Játék közben erről meg is feledkezik az ember, vagyis ezúttal sokkal ügyesebben tervezték meg, mint a korábbit, ami szinte teljes egészében „átölelte” a 360 kontroller alsó részét.
Van még két extra a Chatpad tarsolyában, és ez csaknem olyan hasznos tulajdonság, mint maga a billentyűzet. A szóköz oldalainál van egy X1 és egy X2 gomb. Ezek később programozhatók lesznek (jelenleg ezt még nem támogatja a szoftver), de jelen állapotukban is örülhetünk nekik. Az X1 ugyanis azonnal képet készít a játékból, az X2 pedig videót. Magyarán nem kell a Game DVR appal vesződnünk, nem kell duplán nyomni az Xbox gombot, ha felvételt akarunk készíteni. Egyszerűen csak megnyomjuk a kívánt billentyűt, és már menti is a képet, vagy az utolsó 30 másodperc videóját.
Hogy a Chatpad megéri-e a körülbelül 11-12 ezer forintos árát, az nagyban függ attól, ki tudod-e használni a funkcióit. Ma már sokkal hasznosabb egy ilyen kütyü, mint egy generációval ezelőtt. Meggyorsítja a web böngészést és az üzenet küldést, könnyebb vele keresni az Áruházban vagy a YouTube-on, és persze ma már ott vannak az MMO játékok, ezekben rengeteget segít, hogy nem a virtuális billentyűzeten kell szaladgálnunk a betűk között. És bár ez csak extra opció, de nagyon jó érzés, hogy ha az ember hirtelen képet vagy videót akar rögzíteni, ahhoz elég egyetlen gombot megnyomnia.
Ha a fentiek részét képezik Xbox One-os mindennapjaidnak, akkor érdemes elgondolkodni a Chatpad beszerzésén. Igényes, szép és jól működő eszköz, és nem, vagy csak alig befolyásolja a kontroller fogását és érzetét. Profi kiegészítő, mindent tud, amit elvárunk tőle, és még egy kicsit többet is.