Xbox One S interjú
dreampage 2016. Aug. 04.

Már a hazai boltok polcain is ott van az új Xbox One modell, és a jelek szerint a többség pozitívan fogadta az áttervezett, kisebb méretű konzolt. A mindig hiteles, brit Digital Foundry az új gép megjelenésének alkalmából készített technikai jellegű interjút a Microsoft vezető terméktervezőjével, Albert Penelloval. Ennek magyar fordítását olvashatjátok a folytatásban.

A vékonyabb, kisebb konzolok többnyire a gyártási technológia fejlődésével készülhetnek el. Az Xbox One 28 nm-es processzort használ – az Xbox One S-ben is ez van, vagy pedig áttértetek a FinFET gyártási technikára? Ha új a technológia, meg tudod mondani, mennyivel kisebb az új eszköz?

Így van! Az Xbox One S-ben lévő SoC (egylapkás rendszer) már a 16 nm-es FinFET technológiával készült, az alapterülete így 240 mm2, ami 33%-kal kisebb az előzőnél, és kevesebb energiát is fogyaszt.

A 16 nm-es FinFET architektúra azt is jelenti, hogy ez a SoC a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company – ők gyártják az Nvidia új Pascal chipjeit is) gyártmánya?

Igen, az idén megjelenő Xbox One S konzolokba a SoC a TSMC-nél készül.

A 4K támogatás be van integrálva a SoC-ba, vagy az eredeti rendszer külső segítséggel működik? Ha át lett tervezve, mit lehet tudni róla? Csak frissítettétek a média blokkokat, és minden mást változatlanul hagytatok?

Több komponensnek is támogatnia kell a 4K UHD videó lejátszást, ami több változáshoz is vezetett a konzolban. Először is hozzáadtunk a SoC-hoz egy 4K HEVC dekódert, ami hatékonyan képes renderelni a tömörített videókat. Aztán a video kimenetet HDMI 2.0-ra és HDCP 2.2-re frissítettük. Az interfész revíziókat mind a SoC-ba integráltuk, hogy megfeleljenek a 4K UHD és HDR követelményeknek, és ugyanez vonatkozik a másolásvédelemre is. Végezetül az optikai meghajtónak is támogatnia kell a BD-UHD lemez formátumot.

A fejlesztők elérhetik a 4K framebuffert? Nyilván nem számítunk natív 4K AAA játékokra, de például kisebb 2D-s címek működhetnek így – plusz a jelenlegi Xbox One tulajdonosok így 2x-es super-samplinget kaphatnának.

Ha akarják, a fejlesztők elérhetik ezt. Ahogy te is mondtad, ha valakinek van olyan játéka, ami ezt kihasználhatja, akkor mi ezt lehetővé tesszük, de csak az Xbox One S konzolon.

Tudnál beszélni arról az algoritmusról, ami az 1080p képet 4K-ba skálázza fel?

Ugyanazokat az algoritmusokat használjuk, amiket a korábbi Xbox One-on is használtunk, ami a képet az adott tévé felbontásához skálázza.

Az Xbox One processzora rendkívül jó hűtést kapott. Az új konzol jóval kisebb – hogy oldottátok meg a hűtést, illetve hasonló hangélményre számíthatunk most is?

A SoC fogyasztásának csökkenése lehetővé tette, hogy jelentősen kisebbre tervezzük az új gépet. Figyelünk a visszajelzésekre, és tudjuk, hogy a játékosok értékelik a kisebb méretet, és a belső táp nyújtotta előnyöket, úgyhogy amikor az Xbox One S-t terveztük, ezek kritikus tényezők voltak. Felhasználtuk a korábbi mérnöki tapasztalatainkat, és az eredmény egy olyan gép, ami nemcsak kisebb, de ugyanolyan csendes és megbízható, hogy belesimuljon a háttérbe, akár játszunk, akár filmet nézünk rajta. Szerintem az emberek ugyanolyan elégedettek lesznek az Xbox One S csendességével, mint a korábbi típuséval.

A hűtőrendszert is kisebbre méreteztétek? Elég jó hűtőnek néz ki – a képek alapján megmaradtak a réz hőelvezető csövek is. Mekkora a ventilátor?

A konzolt úgy terveztük, hogy megfelelően csendes és megbízható működésű legyen. Alumínium hőelvezetőket használunk két csővel és egy 120 mm átmérőjű ventilátorral, ami az egész rendszeren átmozgatja a levegőt.

Tudsz beszélni az új konzol energia hatékonyságáról?

Az új SoC kevesebb energiát fogyaszt az eredeti Xbox One-nál minden működési módban, és a hardveren és a szoftveren is több ponton javítottunk, hogy elérjük a céljainkat. Pontos adatokat viszont nem tudok mondani, mert az energia fogyasztás mindig attól függ, épp milyen alkalmazás vagy játék fut a gépen.

Elveszítettük a Kinect csatlakozót, nyilván azért, mert finomítottatok az alaplap tervezésén. Más hatékonysági módosítások is történtek? Például még mindig 16 memória modult használtok?

Az Xbox One S alaplapját teljes egészében az új, 16 nm-es FinFET SoC köré terveztük úgy, hogy beférjen a kisebb házba. A SoC architektúrája, konfigurációja és a memória chipek száma is ugyanaz maradt az egységes teljesítmény végett. Az egyedi IO chip is ugyanaz, mint a régebbi Xbox One esetében. A Kinect csatlakozó eltűntetése miatt kisebb táp is elég volt, és a konzol hátsó panelje is sokkal letisztultabb lett ezáltal.

Az E3-on némi zavart keltett, hogy az Xbox One S hardvere erősebb a 4K és a HDR miatt. Ez vagy azt jelenti, hogy változtattatok a CPU/GPU órajelén, vagy pedig aktiváltátok az eddig kikapcsolt compute egységeket a GPU-ban. Pontosan mi az igazság?

Ez egy nagyon jó kérdés. Az E3 káoszában sokszor nincs idő belemenni a részletekbe. Azt mondtuk, hogy a SoC képessége ugyanaz, de a HDR miatt több erőt biztosítunk a fejlesztők részére. A legfontosabb, hogy nem akartuk, hogy a vásárlók bármiféle változásra számítsanak a játékokat illetően. Az emberek emiatt kérdéseket tettek fel, amikre most szerencsére van időnk. Az Xbox One S-ben lévő SoC ugyanolyan tervezésű, mint a régi. Ugyanaz a GPU, ugyanannyi CU, ugyanaz a memória, ugyanaz a CPU.

A tervezés során a 4K támogatás végett finomítottunk néhány dolgon, illetve a kisebb méret miatt is. Ezt a lehetőséget kihasználva a GPU órajelét is megnöveltük 853 MHz-ről 914 MHz-re. Így a fejlesztők alkalmazhatják a HDR technológiát anélkül, hogy annak hatása lenne a teljesítményre. Ezt az extra hat százalékot pedig minden játék részére elérhetővé tettük. Szóval néhány játék (főleg, amelyek dinamikus felbontást vagy rögzítetlen képfrissítést használnak) profitálhat ebből. A belső tesztjeink azt mutatták, hogy ezek csak kis különbségek, úgyhogy ebből nem akartunk „marketing szlogent” csinálni az új konzolhoz.

Egy olyan világban, ahol a készülő játékok a tonemapping előtt amúgy is használják a HDR-t, mire kell ez a plusz erő?

Az extra teljesítmény ahhoz kell, hogy a játékok nem-HDR változata renderelve legyen a Game DVR, az online streamek és a screenshotok részére.

Igazam van, ha azt feltételezem, hogy a GPU órajellel az ESRAM sávszélessége is nőtt? Ennek most mi az értéke?

Igen, igazad van! Az ESRAM sávszélessége egyenes arányban nő a GPU órajelével. Ez azt jelenti, hogy a korábbi maximális érték 204 GB/s helyett ez most 219 GB/s.

Az Xbox One S CPU órajele maradt 1.75 GHz?

Igen, a CPU órajel változatlan maradt.

A Gears of War 4 és a Forza Horizon 3 már HDR támogatással érkezik. PC-n közben több fejlesztő a már meglévő játékokat is felszereli ezzel a képességgel – játszottunk például a Rise of the Tomb Raider HDR változatával, és gyönyörű volt. A Microsoft is követi ezt az utat, és régebbi játékokba is beleteszi ezt a funkciót?

Ez abszolút a fejlesztőkön múlik. Nekem is HDR tévém van, úgyhogy jó lenne minél több ilyet látni, de ez nálunk nem követelmény.

A széles színspektrumot (DCI P3) használjátok a HDR játékokhoz?

Jelenleg nem, nem támogatjuk a WCG technológiát a játékokhoz. Viszont az ennél szélesebb, Bt.2020 spektrumot támogatjuk média lejátszás esetén.

Tudjuk, hogy a HDR 10 szabványt használjátok, és nem például a Dolby Vision-t. Ez miért van? Az játszott közre, ami már az AMD média blokkjába volt építve?

Az UHD Blu-Ray specifikációban jelenleg a HDR 10 a szabvány, és a legtöbb otthoni tévé is ezt a szabványt támogatja, a Dolby Vision csak opció a legtöbb esetben. A Dolby Vision egy nagyon jó technológia, és folyamatosan kapcsolatban vagyunk a Dolby-val.

Szoftveresen nézve milyen 4K és HDR támogatást várhatunk az Xbox One S-től most, és milyen funkciókat terveztek a későbbiekben?

Az E3-as információkon kívül nem nagyon tudok mit mondani. De lehet számítani új média appok és játékok bejelentésére. Illetve néhányan kértek további audio funkciókat, mint a bitstream támogatás, és ezeket a későbbiekben talán meg is oldjuk majd.

Az UHD Blu-Ray támogatás csak szoftveres, vagy az Xbox One S-ben új optikai meghajtó is van?

Remek kérdés. Láttam a neten, hogy néhányan azt hiszik, egy egyszerű firmware frissítéssel megoldható lenne a meglévő BD meghajtók 4K támogatása, de ez nem igaz. A DSP firmware frissítéseken túl az Xbox One S meghajtójában új optikai fej van, ami képes olvasni a három rétegű UHD Blu-Ray formátumú lemezeket. Plusz a HDMI 2.0 video kimenet és a HDCP 2.2 másolásvédelem is követelmény a BD-UHD támogatáshoz, az Xbox One S ezeknek megfelel, de az eredeti Xbox One ezekkel még nem rendelkezett.

Egy kisebb változtatás az Xbox One irányítóba épített Bluetooth technológia. Tudnál erről beszélni? Okozhat ez kompatibilitási problémákat a régi irányítók és az új konzol között, illetve fordítva?

Személy szerint azt gondolom, hogy minden idők legjobb kontrollerét alkottuk meg. Hogy tisztázzuk, az Xbox One S konzollal való kapcsolat továbbra is a magas sávszélességű, alacsony válaszidejű Xbox Vezeték Nélküli Protokollon keresztül történik. Ez a protokoll PC-n is elérhető az Xbox Vezeték Nélküli Adapterrel. De azt akartuk, hogy könnyebben is csatlakoztatható legyen az irányító PC-hez, a Bluetooth technológiával pedig ez megoldható. Az Xbox One Protokoll adja a legjobb élményt, de a Bluetooth-nak köszönhetően rugalmasabban használható számítógéppel.

[forrás: Digital Foundry]